Ivo Salcman

Ivo Salcman, 57 letý finanční analytik z Dobříše. Otec čtyř dcer. Dědeček pěti vnuček a jednoho vnuka. Tenista, který si rád zajezdí na kole, zahraje volejbal, nebo si něco přečte, či namaluje nějakou patlaninu.

Pavla Fischera a jeho rodinu už znám více než 15 let. Jezdí s naší, čím dál více a více zaortézovanou volejbalovou partou, na společnou letní dovolenou nebo někdy v zimě na lyže do Neratova. Hrajeme volejbal, jezdíme na kolech, posedíme a zazpíváme u táboráku, pokecáme u piva nebo nějakého dobrého vína. Prostě úplně obyčejná dovolená na břehu rybníka Staňkov, bez elektřiny, bez tekoucí vody, s trochu „sparťanským ubytováním“. Přesto, či právě proto, je to dovolená, na kterou se všichni celý rok těšíme. Společně zde vnímáme to, že život není o komfortu, ale je o živých opravdových vztazích a přátelství. Musím říct, že mne vždy dojímalo, že Pavlova rodina jezdila na tuto „sparťanskou dovolenou“ i s již nežijícím velmi postiženým Vojtou. Rád na Vojtu vzpomínám, když jsme hráli volejbal a on nám radostně fandil.

Proč bych si přál to, aby se Pavel Fischer stal prezidentem?

Nepochybuji o tom, že Pavel by prezidentský úřad profesionálně velmi dobře zvládl. Je na to dostatečně vzdělaný a zkušený. Hlavně si ale myslím, že přes své vzdělání a zkušenosti je zároveň poctivý a prostý člověk, kterého zajímá stejně vážně názor filozofa, jako názor zedníka či kuchaře. Pavel Fischer ví, co je to bolest a pokora, protože si sám něco prožil. Pavel je nejen chytrý, ale hlavně je moudrý, schopný se dívat na věci s odstupem, přehledem a v časových souvislostech. Pavla zajímá stejně to, co zajímá mladého člověka, jako to, co prožívá senior. Pavel bude bedlivě dbát na dodržování demokracie u nás a naši zemi bude v zahraničí prezentovat tak, že budeme moct znovu najít svoji ztracenou hrdost na našeho prezidenta. Proto bych si přál, aby Pavel Fischer byl našim prezidentem. Jediné, čím mě Pavel trochu štval je to, že se nikdy pořádně nenaučil „volejbalový bagr“ a neslyšel jsem od něj nikdy sprosté slovo. Nevím, jestli mu prezidentský úřad pomůže k tomu, aby se něco z toho naučil.

PF 2018.